fbpx

Dřevostavba nebo zděná stavba? Výhody, nevýhody a jakou si vybrat?

15.10.2021 | 7 minuty čtení

Stavíte? Budete stavět? S touto situací se pojí spousta otázek.

S čím začít, co dělat, jakou variantu zvolit. Jednou z nejčastějších otázek je… jakou cestou se vydat. A nakonec to všechno začíná a končí u našeho rozpočtu.

Takže nakonec my, i jako mnoho dalších, jdeme za firmou, která nám postaví dům na klíč z katalogu. Díky tomu ale ušetříme spoustu peněz za architekty a další výlohy, které se pojí se stavbou domu na míru. Takže tato varianta rozhodně má plusy!

Při listování katalogem ale můžeme narazit na jedno dilema – dřevostavba nebo zděná stavba? Jaké má co výhody a co si vybrat?

Nejdůležitější bod = cena

Faktor ceny stavby zde nehraje zas tak velkou roli. Mylně totiž kolují informace, že dřevostavba je levnější než stavba zděná. Tak tomu bohužel není. Z pravidla se ceny pohybují na identické rovině. V některých případech jsou dřevostavby v řádech procent levnější než stavby zděné, a to už takový rozdíl není. Jaké tedy jsou výhody dřevostavby?

Možnosti úprav

Faktem je, že nemovitost, kterou nyní stavíte/budete stavět, nebude plnit svou funkci na vždy. Pokud jste mladí lidé a plánujete založit rodinu, přibydou vám do života a také do domácnosti děti. Ty ale jednou odrostou a odstěhují se… 

V rámci dřevostaveb jsou otázky úprav a přistavování poměrně jednoduché. Ve chvíli, kdy bude potřeba, můžete k domu přidělat patro/další místnosti nebo garáž. Pro zděný dům není tento faktor stejnou pravdou.

Rychlost stavby

Pokud spěcháte, určitě si nechte postavit dřevostavbu. Aktuálně se tyto informace mohou lišit kvůli nedostatku dřeva, nicméně z pravidla je stavba mnohem rychlejší. Na stavbu totiž firmy dovážejí hotové zdi, ze kterých postaví dům během několika dní. U zděných domů se jedná o řády měsíců pro dokončení hrubé stavby.

Energetická náročnost

Často kolované informace, že dřevostavby izolují lépe, nejsou už takovou pravdou. Samotné teplo v zimě udrží lépe, nicméně správně zaizolovaný zděný dům udělá stejnou práci. Pokud je pro vás tato informace důležitá, určitě si nechte zpracovat energetický štítek před stavbou pro různé varianty.

Životnost

Je jasné, že zděný dům s fasádou vydrží více a déle. Pravděpodobně na novostavbě nebudete muset sáhnout na fasádu dalších 20 až 30 let. U dřevostavby se znaky stáří objeví už po pár letech. Nenechte se ale zmást. Dřevostavby vydrží desetiletí a z pravidla jsou stavěné jako vícegenerační. Není potřeba se tedy bát, že vám dům za pár let spadne na hlavu. Dobré je použít kvalitní materiál a získat odhad samotného výrobce, včetně tipů na prodloužení životnosti.

Tak co? Máte vybráno? Stejně jako vždy se v tadybydlim.cz snažíme o získání těch nejlepších cen a podmínek pro vás. Očekávejte v blízké době velmi zajímavé ceny a možnosti pro výstavbu a stavební práce!

Populární

Nejzajímavější články a inspirace

Plný dům nábytku nebo čistý prázdnější prostor? Minimalismus vede.
Ach ten věčný úklid. Vždy se do toho pustíme a za týden to vypadá, jako kdybychom nic neudělali. Zajímavé je, že společnost má rozdílný přístup k úklidu.
kontakt

Kontakt

Máte zájem o bližší informace ke službám či s něčím potřebujete poradit? Neváhejte se na nás obrátit.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.